İçeriğe Dön
Danish Fuel Hikayesi - The Danish Fuel Story

Danish Fuel Hikayesi - The Danish Fuel Story

THE DANISH FUEL

Her şeyden önce, Danimarka modern hareketi, yüzyıl ortası moderni gibi, kabaca 1933'ten 1965'e kadar uzanır ve kökleri Sanayi Devrimi ve I. Danimarka'nın coğrafi konumu da tasarım üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Standart bir benzin bidonu olan Danimarka tasarımı değildir. İlk olarak II. Dünya Savaşı'ndan hemen önce, 1937'de Müller mühendislik firmasından Vinzenz Grünvogel tarafından askeri kullanım için tasarlandı. Parlak tasarımın Amerikan ve İngiliz uyarlaması neredeyse kaçınılmazdı ve 1942'de ABD tek bir siparişte 19 milyon bidon sipariş etti.

Danimarka tasarım tarihinde olduğu gibi, Danimarkalıların ince işçiliği de Danish Fuel ürünlerinin yapımında önemli bir faktördü. 2010'da Avrupa'daki bir askeri stok deposuna giden eski bidonlardan bazılarının izini sürdük. Sonra eşsiz bidonları ileri dönüşüme götürmek üzere yola çıktık. Diğer bir ana faktör, parlak orijinal tasarımın şekillerini ve özelliklerini korumaktı. İkinci Dünya Savaşı sırasında her bir jerrynin ne tür sıvı içerebileceğini belirtmek için kullanılan renk kodları bile Danimarka Yakıt tasarımına uyarlanmıştır. Özgün tasarıma saygı duyarak, günlük kullanım için ürettiğimiz tüm değişken tasarımlı ürünlere kullanımla ilgili biraz daha rafine detaylar ekledik.

First of all, the Danish modern movement, like the mid-century modern, dates roughly from 1933 to 1965, with roots in the Industrial Revolution and post World War I era. The geographical position of Denmark was also a great influence on the design. The standard jerry can is not a Danish design. It was first designed just before the World War II, in 1937 by Vinzenz Grünvogel from the Müller engineering firm for military use. An American and British adaption of the brilliant design was almost unavoidable, and in 1942 the US ordered 19 millions jerry cans made in one single order. Just like in the Danish design history, the fine Danish craftsmanship was also a key factor in the making of Danish Fuel’s products.

In 2010 we tracked down some of the old jerry cans to a military surplus stockhouse in Europe. And then we were on our way to upcycling the unique jerry can. Another main factor was to preserve the shapes and specifics of the brilliant original design. Even the color codes, used during the second world war to indicate what kind of liquid each jerry can contained, is adapted into the Danish Fuel design. With respect for the original design, we have added some more refined details of the use for all the variate design products we make for everyday use.

Danish Fuel Can

 

TASARIMI OLDUKÇA BASİT

- ve bu yüzden bu kadar detaylı

Modernizm ve bireyselliğin yükselişi, Danimarka Akaryakıt tasarım anlayışının oluşumunda büyük faktörlerdir. Herhangi bir iç mekana uyum sağlamak veya karıştırmak için bidonların yeniden tasarımlarını oluştururken bunu aklımızda tutuyoruz.

THE DESIGN IS SO SIMPLE

- thats why it´s so complicated

Modernism and the rise of individualism are great factors in the formation of the Danish Fuel design ethos. We keep that in mind when creating the re-designs of the jerry cans in order to match or mix into any interior.

DANİMARKA'NIN GURURU

- ve gerçekten uluslararası

Birinci Dünya Savaşı nedeniyle sosyal düzenin tamamen yok edilmesi, sanatın seyrini ve Danimarka tasarımını büyük ölçüde etkiledi. İki savaş arası dönemde tasarımın basitleştirilmesi ve Alman Bauhaus gibi sanat hareketlerinin kademeli etkisi, 1914'te Kaare Klint'in Faaborg sandalyesiyle Danimarka'da ortaya çıkan hayranlık uyandıran tasarımlara yol açtı. Bu görüntü, küçük bir banyonun nasıl dekore edileceğine bir örnektir. Ham tuğla duvar ve beton zemin ile kucaklanan Danimarka Akaryakıt Banyo Dolabı, sıcak ceviz rengi raflarla sergileniyor. Dolabın kapısında yerleşik bir ayna ile duvardaki bir simge. açmaya cesaretin var mı

 

PROUDLY DANISH

- truly international

The complete destruction of the social order due to the First World War influenced the course of arts and Danish design greatly. The simplification of design in the interwar period, and the gradual influence of art movements such as German Bauhaus gave way to the awe-inspiring designs that emerged in Denmark, starting as early as 1914 with Kaare Klint’s Faaborg chair. This image is an example of how to decor a tiny bathroom. Embraced by a raw brick wall and concrete floors, the Danish Fuel Bathroom Cabinet, shown with shelves of warm shade walnut, stands out. Its an icon on the wall, with a build-in-mirror in the door of the cabinet. Do you dare open it?

Danish Fuel Wall

Danish Fuel Package

Danish Fuel Cold Stamp Cert

Danish Fuel PackageDanish fuel Wall Green

THE JERRY CAN ÖZELLİKLERİ

Küçük kutu zekice tasarlanmıştı. Üretilmesi uygun fiyatlı ve nakliyesi kolay olmalıydı. Kare tasarım, kutuları küçük alanlarda istiflemeyi ve saklamayı kolaylaştırdı. İkinci Dünya Savaşı sırasında 200'den fazla fabrika küçük, benzersiz ve hayat kurtaran kutuyu üretiyordu.

 • 1937'de icat edildi
 • Vinzenz Grünvogel tarafından tasarlandı
 • İsim: Whermacht-Einheitskanister
 • 20L / 5 galon tutar
 • Boş ağırlık 4kg / 8.8lbs
 • 1941'de Amerikan ve İngilizler tarafından uyarlanmıştır
 • + 1800 kopya yapıldı
 • 1944 yılına kadar 21 milyon

THE JERRY CAN SPECIFICATIONS

The small can was brilliantly designed. It had to be affordable to produce and easy to transport. The square design made it easy to stack and store the cans in small spaces. During the Second World War II, more than 200 factories were manufacturing the small, unique and lifesaving can.

 • Invented in 1937
 • Designed by Vinzenz Grünvogel
 • Name: Whermacht-Einheitskanister
 • Holds 20L / 5 gallons
 • Empty weight 4kg / 8.8lbs
 • Adapted by American and British in 1941 
 • + 1800 duplicates made
 • 21 million made by 1944 

 Jerry Can Specs

SİVİL KULLANIM

Bidonlar savaş amacıyla yapılmış olsa da siviller tarafından da yoğun bir şekilde kullanılıyordu. İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında, Avustralya, özellikle petrol tedariki konusunda, bir çatışmaya içler acısı bir şekilde hazırlıksızdı. Petrolün paylaştırılması 1918'in başlarında düşünülmüş olsa da, Birinci Dünya Savaşı konuyla ilgili hiçbir kılavuz sağlamadı. Ancak kısıtlamalar, Avustralya'ya kadar daha az geminin teslimat yapması anlamına gelebilirdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında karne herkes için hayatın bir gerçeğiydi. Sürücüler, ihtiyaçlarına göre karne biletlerinin tahsis edildiği bir benzin lisansı için başvurmak zorunda kaldı. Bidon, 5 galon / 20 L tutacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle tayınlama, boyutundan sonra ölçülmüştür. Kutuların popülaritesi 1950'li yıllarda çok büyüktü. İkinci Dünya Savaşı sona ermiş ve geride 21 milyondan fazla bidon bırakmış olsa da,

 

CIVILIAN USAGE

Though jerry cans were made for the purpose of war, they were also heavily used by the civilians. At the beginning of the Second World War, Australia was lamentably unprepared for a conflict, especially in regard of petrol supplies. The First World War provided no guidelines to the matter, although petrol rationing had been considered early in 1918. But restrictions would have meant that fewer ships would have made deliveries all the way to Australia. Rationing during the Second World War was a fact of life for everyone. Drivers had to apply for a petrol license, from which they were allocated ration tickets based on their needs. The jerry can was designed to hold 5 gallon / 20 L, so the rationing was measured after its size. The cans popularity was huge back in it´s heyday around 1950. Even though the Second World War had ended and left more than 21 million jerry cans,

 

GERİ DÖNÜŞÜM

İkinci Dünya Savaşı sırasında, askeri birliklerin ve araçların askeri hareketlerinin zirveye ulaştığı Ekim 1944'te inanılmaz bir 3.5 milyon bidonunun kaybolduğu bildirildi. Bu sorun o kadar salgın boyutlara ulaştı ki ABD, boş, atılmış bidonları toplayan Fransız okul çocuklarına ödüller bile verdi. Yaklaşık bir milyon kutu bu şekilde kurtarıldı.

 

THE RECYCLING

During World War II, an unbelievable 3.5 million jerry cans were reported lost in October 1944, when military movements of troops and vehicles reached its peak. This problem reached such epidemic proportions that the U.S. even offered rewards to French schoolchildren for collecting empty, discarded jerry cans. Approximately one million cans were recovered this way.

Recycling Jerry Can 

ORİJİNALİN YENİDEN TASARIMI

Bar dolabı aslında ilk ortaya koyduğumuz tasarım değildi. 2010'dan beri modern bir ileri dönüşüm süreci için çalıştık, ancak aslında tam tersi yönde ilerledik. Eşsiz bir fikrimiz vardı, ancak mümkün olan ekonomik olana odaklanmamız gerekiyordu. Seçtiğimiz çözümün ne kolay ne de en ucuz olduğu ortaya çıktı. Ürün detaylarını öne çıkarmak basit bir iş olmaktan çok uzaktır. Soldaki resimler ileri dönüşümden önce ve sonrasını gösterir. Danimarkalı Akaryakıt tasarımları, internetin her yerinde ortaya çıkan muazzam sayıda kendin yap yapımı bidon ürünleri için ilham kaynağı olmuştur. Birisi tasarımlarımızda ilham bulduğunda ve hatta kreasyonlarımızı kopyalamaya çalıştığında onur duyuyoruz. Bunu yaratıcı tasarımlar yapma yolumuzun bir kamu kalitesi damgası olarak görüyoruz. Aşağıda, Danimarka Yakıt Barı Dolabının orijinal tasarım çizimi.

THE ORIGINAL REDESIGN

The bar cabinet was actually not the first design we came up with. Since 2010 we have worked towards a streamlined upcycling process, but we actually progressed in the opposite direction. We had a unique idea, but we had to focus on the economical possible. It turned out that the solution we chose was neither easy nor the cheapest. Making the product details stand out is far from a simple job. Images to the left show the before and after upcycling. The Danish Fuel designs have been the mother of inspiration for a tremendous numbers of DIY made jerry can products, that have popped up all over the internet these. We feel honored when someone finds inspiration in our designs - and even try to duplicate our creations. We see it as a public quality stamp of our way to make creative designs. Below, the original design drawing of The Danish Fuel Bar Cabinet.

Eski Makale
Yeni Makale
Kapat (esc)

Popup

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are 18+ to join JustStandART.

Arama

Sepetim

Sepetiniz Boş!
Alışverie Başla