Eames Lounge Chair ve İkonİk Hikayesi

Tasarımcı Charles ve Ray Eames, film setlerinde arkadaşları Billy Wilder'ı sık sık ziyaret ederdi. Ünlü yönetmen çalışırken, çekimler arasında kestirmek için derme çatma bir şezlong kullanırdı. İşte tam da bu şezlongdan esinlenerek tasarlandı ikonik EAMES CHAIR..

İkili aynı zamanda ısı ve basınç yoluyla üretilen kontraplağın en iyi kullanıcıları olarak bilinir ki, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD Donanması tarafından kullanılmak üzere üretimlerine devam ediyorlardı. Savaşın ardından malzemeyi birçok projede denemeye devam ettiler.

Eames Lounge ve Ottoman Chair’de ortaya çıkan yumuşak kalıplı kontrplak kıvrımları, o zamanlar mobilya tasarımında emsalsizdi. Deri döşemeden ve alüminyum ayaklardan oluşması ile de zamansızlığını kanıtlasa da tasarlandığı minimal dönemin en karmaşık tasarımlarından biri olması Charles’ın şevkini asla kırmadı. Modernin rahat olmadığına dair şikayetlerden bıktığı için projeyi üstlendiğinin altını hep çizdi. Tam da bu dönemde Ray, Charles’a yazdığı bir mektupta Eames Chair’i ‘rahat ve tasarımsız’ göründüğünü yazdı.

1956'da Arlene Francis’in NBC’deki şovunda ilk kez sergilenen Eames Chair, tasarımcıların önceki kreasyonlarından "oldukça farklı" olarak nitelendirildi. 

Mütevazı kökenlerine rağmen, Eames Lounge ve Ottoman, New York Modern Sanat Müzesi'nin kalıcı koleksiyonundadır. Tamamlanan ilk set Billy Wilder'a hediye edildi ve Herman Miller tarafından üretildi.

 

Eski paylaşımlar
Yeni paylaşımlar
Çıkış (esc)

Popup

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Verify to Enter

By clicking enter you are verifying that you are 18+ to join JustStandART.

Ara

Alışveriş Sepeti

Sepetiniz şu anda boş.
Alışveriş yap