İçeriğe Dön
Focal Brand History

Focal Brand History

Focal-JMlab is a French brand, which has been designing and selling high fidelity audio systems since 1979. This Saint-Étienne-based company manufactures loudspeakers for the home, speaker drivers for automobiles, headphones and professional monitoring loudspeakers.

The Grande Utopia is the brand's emblematic loudspeaker, which earned the company its worldwide reputation. It is considered one of the best high-fidelity loudspeakers in the world.

Focal's industrial strategy concentrates on having full control over the entire production process, from the design and manufacturing of the speaker drivers to the assembly of the final product. Its products are entirely designed and developed in France, and most of the production is carried out at the factory in Saint-Étienne (France).

Focal COLLECTIONS

 

Focal-JMlab 1980'lerin başlarından beri yüksek kaliteli ses sistemleri tasarlayan ve satan bir Fransız şirketidir. Saint-Étienne merkezli bu şirket ev için hoparlörler, otomobil hoparlörleri, kulaklıklar ve profesyonel izleme hoparlörleri üretmektedir.
Grande Utopia, Focal markasının sembolik bir hoparlörüdür ve şirkete dünya çapındaki itibarı kazanılmıştır. Dünyadaki en iyi yüksek kaliteli hoparlörlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Focal'ın endüstriyel stratejisi, hoparlör sürücülerinin tasarımı ve imalatı ile nihai ürünün montajına kadar, tüm üretim süreci üzerinde tam kontrole sahip olmaya odaklanmaktadır. Ürünleri tamamen Fransa'da tasarlanmış ve geliştirilmiştir ve üretimlerin çoğu Saint-Étienne'deki (Fransa) fabrikasında yapılmaktadır.

Focal Koleksiyonu

Eski Makale
Yeni Makale
Kapat (esc)

Popup

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are 18+ to join JustStandART.

Arama

Sepetim

Sepetiniz Boş!
Alışverie Başla