İçeriğe Dön
JARtB House

Yaşayan Sanat Eseri: The JARtB House

JARtB House

Sanat ve mimarinin iki farklı teknik olduğu gibi eski bir anlayıştan yola çıkarak bu ikiliyi birleştirmeyi hedefleyen JARtB House, Kavellaris Urban Design tarafından ortaya konmuş bir proje. Her bir ayrıntısıyla adeta bir görsel deneyim: Sanatın kendisini yeniden tanımlamamızı sağlayan bir sanat eseri. 

JARtB House
JARtB House

İki Yönlü Bir Cephe Tipolojisi

JARtB House’un dış cephesinde kullanılan freskler, yer yer iç mekana geçiyor. Böylece iki yönlü bir cephe tipolojisi ortaya çıkıyor. İç mekanda kullanılan sanat eserleri ile bir araya gelince de sanatın ta kendisi, gerçek bir mimari unsur haline geliyor. Mimarinin ve sanatın birbirinden ayrılamayacağını, estetik kaygıların bizi bu iki noktada da terk etmeyeceğini ispat eder nitelikte.


JARtB House

JARtB House: Kontrollü Bir Kaos

İç içe geçen dış ve iç kavramı, kontrollü bir kaos ortamı yaratıyor. Başlı başına bir öykü anlatan ve bir deneyim sunan JARtB House, aynı anda hem iç hem de dış bağlam deneyimini yaşatıyor. Bu kavram karmaşası zaten binanın temellerinin de inşasını sağlıyor: Bütünlük oluştururken tutarsızlık yaratarak ortaya koyduğu tartışmanın komplikasyonunu da yansıtmayı başarıyor. 

JARtB House

Sanattan Kopamayanlar İçin Theory11 Koleksiyonumuz

Eklektik Bir Bağlam

Kaldı ki JARtB House’un tasarımında en önemli tema zıtlık. Çelişkiler ve zıtlıklar, binanın merkezi anlatımı. Tasarımcılar, binanın “eklektik” bir bağlamda yer aldığını söylüyorlar, bu eklektik bağlamı da çelişkiler ve zıtlıklar açıklıyor. JARtB House, bu tür bir anlatıyı merkezine alıyor ve somutlaştırıyor. 

JARtB House
JARtB House
JARtB House

Üstelik JARtB House'un varoluşu, sosyal ve kültürel bir eyleme dönüşüyor. Bina, geçiş anları, malzemeler, ışıklar… Bütün bunlar, teknoloji ve mekanın diyalogu olarak düşünüldüğünde adeta şiirsel bir güzellik ortaya çıkıyor. Yaşam alanı ile sanat galerisini birleştirerek farklı kültürel ve sosyal alanları tek bir noktada topluyor. “Kamuya açık bir sanat, yaşam alanı içerisinde bir bina maskesi takarak rol yapıyor,” diye açıklıyor tasarım ekibi. 

JARtB House

“Sanat binanın içerisinde veya dışarısında değildir, binanın kendisidir.”

JARtB House

Eser Üzerinde Eser

Melbourne’da yeşillikler içerisinde yer alan JARtB House, İspanyol sanatçı ikilisi PichiAvo tarafından çizilmiş bir polikromatik eseri de cephesinde barındırıyor. Ana yoldan yapının kendisine doğru giden yol da bu tecrübeye dahil: Evin dış cephesindeki ayrıntılar, klasik heykellerin arasından geçerken yavaş yavaş ortaya çıkıyor. 

Bina artık geleneksel bir kullanışlılık temeli ortaya koymuyor,” diyor Kavellaris Urban Design ekibindeki tasarımcılar. “Kullanışlılık işlevsel bir kalıntı, bir ikincil ürün haline geliyor.” JARtB House mevzubahis olunca ana temel, sanat oluyor. Sanatın bir amaca hizmet etmek zorunda olmaması gibi JARtB House da sanatın bizzat ürünü haline geliyor. 

Eski Makale
Yeni Makale
Kapat (esc)

Popup

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

Enter'a tıklayarak katılmak için +18 yaşından büyük olduğunuzu doğruluyorsunuz JUSTSTANDART.

Arama

Sepetim

Sepetiniz Boş!
Alışverie Başla